Sitemap Sisukaart
Est Rus Eng
ETTA
ETTA
ETTA
ETTA
ETTA
ETTA
ETTA
ETTA
ETTA
 

Palganõue


  ETTA Kiirabi uudised
ETTA
  ETTA Sektsiooni töö
ETTA
  ETTA Palganõue
ETTA
  ETTA Sektsiooni kontaktid
ETTA
 

Kiirabiautojuhtide palganõue

Tänaseks oleme kiirabiautojuhtide palganõudega olukorras, kus riik on tõstnud kiirabiautojuhtide palgakoefitsenti, kuid töötajateni see raha ei jõua. Minister soovitas meil selle raha haiglatelt välja nõuda, kuid haiglad keelduvad. Streigiõigust kiirabiautojuhtidel ei ole ja järgmise sammuna plaanib Transpordi Ametiühing probleemi lahendamiseks sammud kohtu poole seada. Eesti kiirabiautojuhtide töötasu tõstmiseks Eesti keskmisele tasemele formuleeris Transpordi Ametiühingu kiirabisektsioon juba möödunud aasta märtsi lõpus sektsiooni koosolekul. Aprillis sai käima lükatud ka läbirääkimised kiirabipidajatega.

20. mail korraldasime Tartus toimunud kiirabikonverentsi sissejuhatuseks Ahhaa keskuse juures humoorika piketi, kus kiirabiautojuhid tutvustasid osalistele ja avalikkusele oma palganõuet. Mai lõpuks oli palganõudest teavitatud nii sotsiaalministeerium, tööandjad, kiirabi liit, kõik kiirabitöötajad kui ka avalikkus.

Edasiminek seisis sotsiaalministeeriumi rahastamisotsuse taga ning sotsiaalministeerium keeldus läbirääkimistel osalemast. Juulis toimus kohtumine Õdede Liiduga, et selgitada välja õdede seisukohad, ootused ja palgatase.

Septembris kohtusime kiirabi liidu ja sotsiaalministeeriumiga. Tegime kiirabi liidule ettepaneku ühisteks läbirääkimisteks ja leppisime kokku, et kiirabi liidu esimees Ago Kõrgvee peab läbirääkimisi sotsiaal- ja rahandusministeeriumiga ka Transpordi Ametiühingu nimel. Kõrgvee seisukoht oli see, et palgavahe õdede ja tehnikute vahel peaks vähenema.

Septembri lõpus tuletasime riigikogu liikmetele palganõuet meelde personaalsete kirjadega, millele lisasime ka plaastrid eelarve lappimiseks. Kiirabivaldkonna lisaraha vajadus kokku moodustas 3,2 miljonit eurot, septembri lõpuks saime sellest eelarvesse juurde 700 000 eurot, mis andis ruumi ka palgatõusuks.

Oktoobriks saime kiirabipidajatelt värsket infot töötasude suuruste kohta ja hakkasime ette valmistama uusi kollektiivlepinguid.

2011. aasta lõpus said kollektiivlepingute projektid tööandjatele välja saadetud. Terviseametilt saime ka kulumudeli. Terviseamet on kulumudeli järgi ette näinud ja ka tööandjatele välja maksnud raha arvestusega, et kiirabiautojuhtidele makstakse palka 3,90 eurot tunnis. Kollektiivlepingu projektidesse taotlesimegi tunnipalga tõusu mainitud 3,90 euroni, mille jaoks oli kiirabipidajatel raha olemas. Viljandi Haiglas avastasime, et tööandja kasutas ületöö peitmiseks käsunduslepinguid.

Veebruaris toimus Tartu kiirabiautojuhtide toetuspikett kollektiivlepinguseaduse muutmise vastu, millega juhtisime taas tähelepanu ka kiirabiautojuhtide palgamurele.

Märtsiks olid läbirääkimised tööandjatega takerdunud, kuna haiglad väitsid, et raha palgatõusuks pole ning keeldusid palkadeks mõeldud raha töötajatele edasi kandmast. Pärast Viljandi, Haapsalu, Narva ja Kuressaare Haigla külastamist hakkasid ametiühingu mõtted liikuma Riikliku Lepitaja suunas.

Mais pöördusime Riigikontrolli poole, et viimane auditeeriks Viljandi, Haapsalu, Narva, Pärnu ja Kuressaare Haigla rahade kasutust. Kohtusime ja konsulteerisime ka sotsiaalminister Hanno Pevkuriga. Samuti olid selleks ajaks saadetud kirjad riiklikule lepitajale.

Juunis toimus esimene kohtumine Riikliku Lepitajaga. Lisaks käisime ka kutsekojas kutsestandardit tutvustamas. Riigikontroll suunas kontrolli kiirabipidajate üle teostama Terviseameti, kuna nad ise oleksid saanud väidetavalt kiirabipidajaid auditeerida alles pooleteise aasta pärast.

Augustis saime kohalikust töövaidluskomisjonist teateid selle kohta, et Narva Kiirabis on asjad paranema hakanud.

 

 

Sub2
 
Autojuhid Lennundustöötajad Teetöötajad Lukksepad Kommunaaltöötajad Kiirabijuhid Bussijuhid
 
ETTA
ETTA ETTA, 10414 Tallinn, Kalju 7-1, telefon 641 3129, faks 641 3131, etta@etta.ee, www etta.ee
ETTA